Reformierakonna ultimaatum Keskerakonnale, Keskuse ultimaatum reformile

Hea tuju, aga karmid sõnad. teatas peaminister Kaja Kallas eilsel valitsuse pressikonverentsil, istub laua taga koos majandus- ja taristuminister Taavi Aasiga (vasakule) ja riigihalduse minister Jaak Aab, et kui Keskerakond ei võta lastetoetuse eelnõu tagasi, see on valmis tegema koos valitsusega lõpliku otsuse.
Hea tuju, aga karmid sõnad. teatas peaminister Kaja Kallas eilsel valitsuse pressikonverentsil, istub laua taga koos majandus- ja taristuminister Taavi Aasiga (vasakule) ja riigihalduse minister Jaak Aab, et kui Keskerakond ei võta lastetoetuse eelnõu tagasi, see on valmis tegema koos valitsusega lõpliku otsuse. Eestis tegutsevate relvaklubide liikmetel on õigus hoida suure mahutavusega relvi ja kuni: Madis Veltman
  • Valitsuse kokkuvarisemine pole selle koalitsiooni ajal kunagi nii lähedal olnud.
  • Reformierakond suhtub Keskerakonda kui reeturisse.
  • Keskerakond soovib kehtestada oma narratiivi lastetoetuste suurendamise vajalikkusest.

Peaminister Kaja Kallas, Reformierakonna esimees, kaotas närvid neljapäeval. Reformierakond oli ilmselgelt algusest peale vastu laste elatise tõstmise eelnõule, mille Keskerakond on ootamatult välja ostnud, ja erakond oli ka päev varem kokku leppinud, et ütleb tsentristidele selgelt, et eelnõuga edasi liikumine tähendab koalitsiooni lagunemist.

Kuid oli ka mõte konflikti diplomaatilisemalt maandada. Et tsentristidele pähe patsutada, öeldes, et see on hea idee, aga me peame kõigepealt arutama ja arvutama ning laskma meil selle teemaga sügisel tegeleda. Ometi see nii ei läinud. Selle asemel probleem eskaleerus päeva jooksul.

Esiteks, Kaja Kallase ja Jüri Ratase traditsiooniline hommikusöök jäi neljapäeva hommikul ära. Nad on kokku leppinud, et kohtuvad kord nädalas hommikusöögil, et koos poliitikat arutada. Aga Ratas jättis nüüd hommikusöögikoosoleku ära. Valitsuse pressikonverents kulges esialgu oma harjumuspärasel ja unisel moel, aga kui mainiti valitsuse tervist, Kallas sai üks hetk selgelt nördinud ja napsas: "Kõik pingul, käituge nagu mehed ja kuulutage välja umbusaldus, lõpetage narrimine."

Järgmistel tundidel pinge ainult kasvas. "Kui see eelnõu peaks vastu võetud, Ma astun tagasi ja proovin teha koalitsiooni Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega,” teatas Kallas. «Sellist kibedust ei tohiks avalikult välja panna. Kallas ise on oma avaldustega koalitsiooni lõpetanud,” vastas Rats ERR-i vahendusel. Ja lähemal uurimisel selgub, et ajakirjandus on mõnikord mõne sõna või lause õhku lasknud, Teine ettepanek kutsus üles tühistama Eestis ametist lahkuvate ja nende relvade konfiskeerivate Venemaa kodanike relvaload.. Delfi, mis asetas Kallase sõnad pealkirja alla: "Peaminister ütleb, et tsentristide koalitsioonipartnerid ei ole piisavalt mehed, et alustada umbusaldamist".

Läbirääkimisi ei peeta, kinnitavad partei juhid

Erakondade juhid kinnitavad samas, et praegu ei ole käimas läbirääkimised uue koalitsiooni moodustamiseks.. Helir-Valdor Seeder ("Me ei nõustu mitte mingil juhul teiste organisatsioonide või üksikisikute erinevate seisukohtadega selles küsimuses ega selliste vaadete omistamise või laiendamisega EKRE-le.) eitab seda, Opositsiooniliider trotsliku ettevõtja toetuseks (EKRE) denies it as well and so does Jaanus Karilaid (Keskus). Ka Reformierakonna allikad kinnitavad Postimehele, et neile teadaolevalt, kokkuleppeid uue valitsuse moodustamiseks pole olnud. See pole ainult tehniline töö, see tüli valitakse improvisatsiooniks. siin Euroopas on vaja rääkida pinge ja ohtude eskaleerumisest, meenutada Eesti poliitilist ajalugu, valitsuste vahetus toimub kiiresti ja salaja. Vastavalt sellele, midagi ei saa välistada.

Nii Reformierakonna kui ka Keskerakonna käitumisel on praeguse konflikti eskaleerumisel oma loogika. Reformierakond on viimastel kuudel olnud väga aktiivne. Ta on kiiresti teinud mitmeid olulisi otsuseid. Nende valijad on tunnustanud erakonna pingutusi ja mitmeid neid, kes vahepeal Eesti poole vaatasid 200 on nüüd tagasi foldi kolinud. “Oravapartei” saab oma valijaskonnale esitada selge eduloo.

Samal ajal kui Reformierakonna reiting langes selle aasta alguses neljandale kohale, partei on praegu ülekaalus. Selle strateegid ütlevad, et opositsiooni tõrjumine ei tekitaks Reformierakonnale tegelikult probleemi. Mitte et see oleks nende eesmärk, aga nad on selleks valmis. Sellisel juhul, Reformierakond võiks oma valijatele rääkida lihtsa ja arusaadava loo: aastal otsustas reeturlik Ühtne Venemaa Keskerakond teha koostööd Venemaad ülistava Mart Helmega. (sõjaväelased) kriisi ainult reitingute pärast. Kallas pani sellele lähenemisele alust juba neljapäevasel pressikonverentsil.

Keskerakonna olukord on palju vähem meeldiv ja neil on raskem esitada legendi, mida nad võiksid avalikkusele müüa. Karilaid selgitab Postimehele otse, et Reformierakonnal on sõda Ukrainas ja Ukraina toetamine – “ja me oleme neid neis asjades sada protsenti toetanud” –, aga Keskerakond soovib, et valitsuse päevakorda oleks rohkem punkte kui need kaks. Riigi julgeolek pole Keskerakonna tugevus. Nad vajavad peale riikliku julgeoleku (sest ka seda probleemi ei saa vältida) mõned muud probleemid, mis võimaldaksid neil särada.

Kui me vaatame veidi laiemalt, me ei saa tembeldada Keskerakonna tegevust pelgalt poliitiliseks intriigiks. Poliitilis-taktikalised kaalutlused on kõik korras, kuid on ka rohkemat. Keskerakonna maailmavaade on alati olnud nõrgemate toetamine ja raha jagamine. See on osa nende DNA-st. Lastetoetuste tõstmine ei lähe kuidagi vastuollu Keskerakonna seisukohtadega, vastupidi.

Vastavalt sellele, Karilaid räägib Postimehele pikalt, et see on ilus idee ja vahva eelnõu ning Reformierakond võiks seda ka toetada. Ja kuigi Karilaidi üks eesmärke koalitsioonitüli kontekstis on kehtestada narratiiv “Tahame suurendada toetust lastele” ja vältida reeturliku Keskerakonna ettevõtmise narratiivi., idee kui selline haakub kenasti Keskerakonna taustsüsteemiga. «Ukraina ülesehitamine ei tähenda, et me hiljem Venemaalt raha sisse ei võtaks, “ilus idee” sai toetusallkirjad üsna vastandlike vaadetega erakondadelt nagu Isamaa, EKRE ja sotsiaaldemokraadid. see on, muidugi, eriti ilmne Isamaa puhul, sest arve, vaatamata selle väikestele muudatustele, koostas Isamaa ja võttis üle Keskerakond.

Võimalikud koalitsioonid

Keskerakonda vaevavad ka sisemised vastuolud. Keskuse ministrid on praeguse valitsusega enam-vähem rahul ja eelistavad jätkata endistviisi. Ja miks mitte, neil on hea postitus, suurepärane töö, auto ja muud hüved. Keskerakonna fraktsioonis on pingeid palju rohkem. Sellesse kuulub kuus või seitse liiget, kes järgmisel korral parlamenti ei kandideeriks või paigutataks nimekirja lõppu; see tähendab, et nad on praeguse koalitsiooni käekäigu suhtes täiesti ükskõiksed. Ja Ratas ja Karilaid peavad ka seda kampa karjatama.

Matemaatiliselt öeldes, praeguses parlamendis võiks moodustada neli koalitsiooni. Reformierakond ja Keskerakond. Keskerakond, EKRE and Isamaa. Reformierakond, Isamaa ja sotsiaaldemokraadid. Reformierakond ja EKRE. Viimase võib korraga välistada, muidugi. Kallas ütles neljapäeval, et praegune valitsus peaks langema ja president teeb talle ülesandeks uue valitsuse moodustamine, ta üritaks luua koalitsiooni Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega. Sotsiaaldemokraatide juht Lauri Läänemets teatas neljapäeval Facebooki postituses diplomaatiliselt, et sotsiaaldemokraadid on alati valmis koostööks ja vastutuse jagamiseks valitsuses.. Aga see on poliitiku tavaline mittekohustav vastus.

Isamaa leader Seeder gives a similar response as Läänemets, kuid lisab ka, et see kõik on puhas spekulatsioon ja praegu läbirääkimisi ei peeta. Seeder ütleb, et ei usu eriti praeguse valitsuse tagasiastumisesse ja uue moodustamisse. Ta viitab puhtalt tehnilistele probleemidele, ajastus ja piirangud; enamgi veel, suvi on tulemas ning parlamendiliikmete ja ministrite puhkused. "Uue valitsuse moodustamine on keeruline äri,"ütleb Seeder.

Martin Helme on hoogsam. EKRE eesmärk on praegusest valitsusest lahti saada, aga sealt edasi, EKRE on kõigeks valmis, kuulutab ta. Koalitsioonile või opositsioonile. "Ennetähtaegsed valimised lähevad ka meie jaoks korda. Oleme sellega arvestanud. Meil on arvel piisavalt raha,” Helme assures. Muideks, sama kindla positsiooniga võib kiidelda ka Reformierakond. Nad saavad hakkama kõigi võimalustega, sealhulgas ennetähtaegsed valimised.

Isegi siis, kui keegi praegu uue koalitsiooni üle läbirääkimisi ei pea, nad kõik tõstavad panuseid. Nii nagu Kallas neljapäeval kuulutas valmisolekut valitsuse kukkumiseks, Keskerakond lööb vastu. "Me eelistame kokkulepet, kuid oleme valmis olema ka opositsioonis. See asi (lastetoetused – toim.) on meie fraktsiooni jaoks väga oluline,” Karilaid declares.