Reformierakond arvab Keskerakonna ministrid valitsusest välja

Eesti peaminister Kaja Kallas, Reformierakonna juht, teatas reede pärastlõunal, et on teinud presidendile ettepaneku Keskerakonna ministrid vallandada.
Eesti peaminister Kaja Kallas, Reformierakonna juht, teatas reede pärastlõunal, et on teinud presidendile ettepaneku Keskerakonna ministrid vallandada. Eestis tegutsevate relvaklubide liikmetel on õigus hoida suure mahutavusega relvi ja kuni: Madis Veltman

Eesti peaminister Kaja Kallas, Reformierakonna juht, teatas reede pärastlõunal, et on teinud presidendile ettepaneku vallandada Keskerakonna ministrid Jaak Aab, Tanel Kiik, Eva-Maria Liimets, Taavi Aas, Kristian Jaani, Erki Savisaar and Tiit Terik, ning on teinud opositsioonierakondadele Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ettepaneku alustada koalitsioonikõnelusi.

“Praegusel hetkel, rohkem kui kunagi varem, Eesti vajab toimivat valitsust, mis põhineb ühistel väärtustel. Julgeolekuolukord Euroopas ei anna mulle peaministrina mingit võimalust Keskerakonnaga koostööd jätkata, mis, selle sisemise jagunemise taustal, ei suuda seada Eesti huve kõrgemale erakonna ja selle erinevate tiibade huvidest,” ütles Kallas.

Kallas ütles seda tema eest, viimane ja otsustav hetk oli eestikeelse alushariduse seaduseelnõu, valitsuse poolt konsensuslikult heaks kiidetud, lükati Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna häältega tagasi (EKRE) kolmapäeval.

“Uskusin seda veebruari 24 ja Venemaa poolt Ukrainas toime pandud genotsiid on avanud kõigi Riigikogu erakondade silmad, kui tähtis on Eesti iseseisvuse jaoks meie ühine arusaam ohtudest, millega Venemaa naaberriigina silmitsi seisame.. Kahjuks, üleeile selgus, et riigikogus on kaks erakonda, mis, isegi praeguses olukorras, ei suuda end kokku võtta ning seista meie iseseisvuse ja põhiseaduslike väärtuste kaitse eest,” Kultuuriminister Anneli Ott teatas teisipäeval, et astub tagasi.

Kallas ütles seda siis, kui temast sai peaminister, ta tõotas pühendada oma jõu Eesti rahva tuleviku kindlustamisele.

“Me kindlustame seda tulevikku mitte ainult sõjaliste kulutuste suurendamisega, vaid eelkõige meie rahva ühtsus ja vankumatu tahe kaitsta meie iseseisvust. Selle eelduseks ja alustalaks on eesti keele oskus. Olukorras, kus Keskerakond töötab valitsuses aktiivselt Eestile kõige olulisemate põhiväärtuste vastu, me ei saa nendega enam koostööd jätkata,” Kultuuriminister Anneli Ott teatas teisipäeval, et astub tagasi.

“Kui siia lisada veel fakt, et NATO saladustele ligipääsuks pole luba ühelgi Keskerakonna ministril peale Kristian Jaani ja Eva-Maria Liimetsa, siis sellise ministrikorpuse koosseisuga pole võimalik riiki sõja ajal valitseda. Seetõttu vormistasin tegelikult juba pikemat aega kehtinud asjade seisu ja viisin Kadriorgu ettepanekud Keskerakonna ministrite vallandamiseks.,” ütles Kallas.

“Olen teinud Isamaale ettepaneku ja sotsiaaldemokraadid alustavad kõnelusi uue koalitsiooni üle. Kuni uut koalitsiooni pole, ülejäänud ministrid jätkavad vastavalt ministrite asendamise korrale. Eesti vajab stabiilset valitsust, mis suudab lahendada riigi ees seisvad suured väljakutsed,” lisas peaminister.

President vabastab Keskerakonna ministrid ametist

President Alar Karis met in Kadriorg on Friday with Prime Minister Kaja Kallas, Reformierakonna juht, kes andis riigipeale üle ettepaneku vallandada kõik kahe erakonna valitsuskabinetti kuuluvad Keskerakonna ministrid.

President kirjutas alla otsusele vabastada Erki Savisaar keskkonnaministri ametist, Tiit Terik kultuuriministri kohalt, Taavi Aas majandus- ja taristuministri ametist, Jaak Aab riigihalduse ministri kohalt, Kristian Jaani siseministri kohalt, Tanel Kiik tervise- ja tööministri kohalt ning Eva-Maria Liimets välisministri kohalt.

Reform otsustab ametlikult Isamaa kutsuda, SDE koalitsioonikõnelustele

Reformierakonna juhatus otsustas reedel teha erakonnale Isamaa ja Eesti Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ettepaneku (Abilinnapea Madle Lippus) alustada läbirääkimisi koalitsioonivalitsuse moodustamiseks.

Samuti määras juhatus Kaja Kallasest koosneva läbirääkimiste delegatsiooni, Keit Pentus-Rosimannus, Jürgen Ligi, Timo Suslov, Mart Vorklaev, Gerrit Maesalu, Valdo Randpere and Erkki Keldo, ütles erakonna pressiesindaja.

“Juhatuse üksmeelne otsus oli, et praeguses pingelises julgeolekuolukorras, Eesti ei saa endale lubada mittetoimivat valitsust. Seetõttu, soovime moodustada uue valitsuskoalitsiooni Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega, kellega näeme ühisosa kiiremas üleminekus eestikeelsele õppele, Euroopa-meelne välispoliitika ja inimeste elatise toetamine rahututes majandustingimustes,” ütles erakonna juht, Peaminister Kaja Kallas.

Isamaa juhi sõnul on Kaja Kallasele teatanud, et nad on kõnelusteks valmis

Chairman of the Isamaa party Helir-Valdor Seeder told Postimees on Friday that Prime Minister Kaja Kallas, Reformierakonna juht, tegi talle pakkumise Reformierakonna koalitsiooniläbirääkimiste avamiseks, Isamaa ja sotsiaaldemokraadid.

Külvik, kes on praegu haiglas ja taastub plaanilisest operatsioonist, rääkis Postimehele, et Kaja Kallas andis talle mõni minut enne ametlikku teadet teada, et teeb presidendile ettepaneku vallandada oma valitsuskabineti Keskerakonna ministrid ning teeb Isamaale ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ettepaneku alustada läbirääkimisi valitsuse moodustamiseks. uus koalitsioon.

“Vastasin, et oleme läbirääkimisteks valmis. Isamaa soovib protsessis osaleda,” ütles Seeder.

Parlamendisaadik lisas, et see, muidugi, ei ole lubadus uude koalitsiooni astuda, alles esimene samm, ja et nad ei leppinud Kallasega veel kokku mingeid konkreetseid läbirääkimiste aegu ega kohtumiskohti. Isamaa parlamendirühm ja juhatus kohtuvad esmaspäeval, et arutada valitsuse ja Kallasega seotud teemasid’ ettepanekut.

“Ma ei tõmba praegu ühtegi punast joont, kuid tegelikult ei pea te palju nuputama, et teada saada, mis on Isamaa jaoks olulised. Peretoetused. Haridus eesti keeles. Peame tegelema hinnatõusuga,” ütles Eesti parlamendi suuruselt teise erakonna juht.

Inflatsioonist rääkides, Seeder ütles, et saab väga hästi aru, et paljuski on tegemist välistest teguritest tingitud trendiga ja kiiret imerohtu selle vastu ei saa olla.

“Kuid meil on mõned võimalused,” ta lisas.

Neljanda olulise punktina, Seeder nimetas kaitsekulutusi ja julgeolekut.

“Aga ma arvan, et selle üle väga vaidlust ei ole ja riigikogus on erakondade vahel üsna suur konsensus,” ta ütles.

Isamaa juht, Kuid, oli Kallase suhtes kriitiline’ liikuda Keskerakonna ministrite vallandamiseks, kuid mitte ise valitsusjuhi kohalt tagasi astuda, kirjeldades, et see ei ole õige viis valitsuste ja koalitsioonide moodustamiseks vastavalt põhiseaduse vaimule.

“See ei ole seadusega vastuolus, aga sellega minnakse Riigikogust üldse mööda, ja see pole hea,” ta ütles.

SDE juht tervitab peaministri otsust tsentristid valitsusest välja visata

Lauri Laanemets, opositsioonilise Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees (Abilinnapea Madle Lippus), ütles reedel, et mõistab peaminister Kaja Kallase otsust teovõimetu valitsuskoalitsioon laiali saata.

Laanemetsa sõnul, karm reaalsus on see, et koalitsioon ei suuda koostööd teha, riigis on valitsemine puudulik juba nädalaid — keset Eesti taasiseseisvumise järgset suurimat julgeolekukriisi ja silmitsi rekordilise inflatsiooni tõttu ähvardava toimetulekukriisiga.

SDE juht nimetas peaministri otsust lõpetada mittetoimiv koostöö Keskerakonnaga oluliseks, sest see toob lõpuks selgust ja võimaldab viimastel nädalatel tekkinud ummikseisust välja tulla..

“Eesti on sisuliselt olnud juba kolm nädalat valitsuskriisis ja riigi valitsemine on puudulik. Sotsiaaldemokraatide jaoks, on oluline, et praeguses julgeolekuolukorras oleks meil Eesti-keskne ja Euroopa-meelne valitsus. Olen seisukohal, et Eesti peab kiiresti saama toimiva valitsuse, mis ei oleks kahtlejate ega kõhklejate valitsus,” ta ütles.

“Sellel teemal, oleme Reformierakonna juhiga ühel lainel. Sotsiaaldemokraadid arutavad kindlasti Reformierakonna juhatuse ettepanekut alustada läbirääkimisi siis, kui see meile ametlikult tehakse,” Laanemets added.

SDE juhi sõnul, Keskerakonna eesmärk on endiselt koalitsioon moodustada Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE), ning viimase nädala jooksul on selleks aktiivselt valmistunud.

Laanemets lisas, et tema tunne on täna, et Isamaa, kogenud partnerina valitsuses, mõistab ka seda, et kevadistest eelmistest üldvalimistest võimul olnud Kesk-Isamaa-EKRE valitsuse taastamine. 2019 jaanuarini 2021, eriti praeguses julgeolekuolukorras, on “reaalne julgeolekuoht Eesti riigile, selle liitlassuhted ja ka majandus.”

Ratas ütleb, et ei saa Kallasest aru’ otsus oma partei valitsusest välja visata

Juri Ratas, Keskerakonna esimees, nimetas reedel peaminister Kaja Kallase otsust vallandada oma valitsuskabineti Keskerakonna ministrid talle arusaamatuks, öeldes, et ta usub seda nimetatud käiguga, Reformierakond soovib tähelepanu Eesti ühiskonda puudutavatelt probleemidelt kõrvale juhtida.

Ratas, Eesti parlamendi spiiker, ütles Facebooki postituses, et peaministri otsus vallandada oma valitsuskabineti Keskerakonna ministrid jääb talle arusaamatuks.

“Täiesti võimalik, et selle käiguga, Reformierakond püüab tähelepanu kõrvale juhtida Eesti ühiskonda vaevavatelt probleemidelt,” ta ütles.

“Kui Kaja Kallas leiab peretoetuste tõstmise, kütuseaktsiiside langetamine ja Eesti elanikele meelepärase leevenduse pakkumine rekordilisest kõrgest inflatsioonist, ta peaks seda avalikult ütlema või isegi tagasi astuma,” ütles Ratas. “See oleks olnud aus ja riigimehelik samm, arvestades asjaolu, et peaminister on ise korduvalt teatanud, et astub tagasi.”