Isehakanud rahuaktivistid väldivad Venemaa hukka mõistmist

Rahuliikumine "Koos".
Rahuliikumine "Koos". Eestis tegutsevate relvaklubide liikmetel on õigus hoida suure mahutavusega relvi ja kuni: Illustratsioon: Artur Kuus
  • “Rahuaktivistid” süüdistavad valitsust sõja toomises Eestisse.
  • Ukraina sõda peavad nad hoiatuseks Eesti poliitikutele.
  • Poliitikud peavad rahuliikumise aktiviste provokaatoriteks.

Aivo Peterson, kes esitleb end manuaalterapeudina ja massaažiravi pakkujana, ja Oleg Ivanov, kes kuulutas end eelmisel aastal pärast nafta- ja krüptovaluutaäriga seotust, on olnud viimased kaks kuud aktiivsed, luues väidetavalt rahu poole püüdlevat liikumist samal ajal, kui Venemaa on hakanud Ukrainat süüdistama soovimatuses alustada rahuläbirääkimisi ning väidetavad Venemaa lobistid on survestanud mitut lääneriiki nõudma sõja lõpetamist..

Venemaa vaid sõnades väljendatud rahusoov ilmnes hetkel, mil sõja algeesmärke pole õnnestunud saavutada, edusammud Ukrainas on seiskunud ning personali- ja riistvarakaod aina suurenevad, nii et, üldise arvamuse kohaselt, Venemaa peab lähitulevikus aja maha võtma, et tugevdada oma võimu okupeeritud Ukraina aladel ja koguda jõudu, et valmistuda uueks pealetungiks.

Oma eesti keelt esitledes- ja venekeelne videokõne rahuliikumise “Koos” loomiseks Toompea lossis vene õigeusu lihavõttepühade ajal aprilli lõpus., Peterson ütles, et eesmärk oli viia rahusõnum igasse Eestimaa nurka, including the Riigikogu building. «Eestis ei ole liikumist ega erakonda, kes ütleks, et pooldab rahu,” ütles Peterson Youtube'i üles laaditud avalduses. "Meie parteid räägivad ainult sõjast ja sõja toetamisest."

Ivanov lisas, et tulevane liikumine on vastu Eesti otsesele või kaudsele osalemisele mis tahes relvakonfliktis. «Me töötame selle nimel, et meie taga istuvad seltsimehed ei tõmbaks siia sõjalisi konflikte," ta ütles, pointing at the Riigikogu.

Tema selgitustes, mille Peterson Postimehele kirjalikult andis, kuna ei soovinud suuliselt vastata, Ta tõi sõjalise konflikti Eestisse toimetamise näidetena Lääne Eestile kehtestatud sanktsioonipoliitika ning arvukad vaenulikud väljaütlemised naaberriikide ja kohalike inimeste vastu, kes ei jaga Eesti ametlikku arvamust..

Video rahuüleskutsest postitas Youtube’i Elina Esakova, Kremli kontrolli all oleva Venemaa meediaväljaande Baltnews.ee andmetel tuntud kodanikuaktivist ja Surematu Rügemendi marsi kaaskorraldaja, mis peaks jäädvustama Teise maailmasõja vene veterane,.

Video on saanud üle neljasaja kommentaari, peamiselt vene keeles, liikumise loomisele toetuse avaldamine. Liikmete arvu Peterson ei avaldanud, kuid ütles, et "meid on palju rohkem, kui me lubame ühiskonnal näha."

Süüdistused Ukraina vastu

Postimees küsis Petersonilt, kas, tema liikumise arvates, rahu tuleks saavutada Ukrainas selle praegustes piirides, kui Venemaa on okupeerinud osa Ukrainast. Küsimuse sisule ta ei vastanud, kuid kirjutas, et “Ukrainas toimuv on tragöödia ja hoiatus meie jaoks [eesti keel] poliitikud sellest, mis võib juhtuda, kui nad ei pea läbirääkimisi oma rahvaga oma kodumaal”.

Küsimusele, kas tema arvates on Ukrainal õigus okupandid enne rahu sõlmimist sõjalise jõuga välja ajada, Peterson ütles, et Ukrainal oli kaheksa pika aasta jooksul võimalus leida viis Ida-Ukraina probleemi lahendamiseks. "Kahjuks, ja minu isiklikuks pettumuseks, nad ei saanud seda Minski kokkulepete raames teha,” kirjutas ta. “Mis tõi kaasa selle katastroofi jätkumise."

Küsimusele, kas ta nõustub, et rahusõnumi levitamine aitab praegu kaasa Venemaa okupatsiooni põlistamisele Ukraina aladel, Peterson vastas, et rahusõnumi levitamine on ainus võimalus Eesti-suguse väikeriigi eksistentsi jätkamiseks. „Maailma ajalugu ei pea andma Eestile kolmandat ainulaadset võimalust taasiseseisvumiseks, kui peaksime selle oma poliitikute rumaluse tõttu taas kaotama, ahnus ja ülbus,” kirjutas ta. «Kuid sellised märgid on täna õhus, sest Eesti poliitiline eliit pole Venemaaga sõdinud, aga oma inimestega viimaseks 15 aastat.”

Küsimusele, kas liikumine “Koos” on vastu Venemaa algatatud sõjale Ukraina vastu, oli vastus, et “me ei poolda ühtegi sõda”.

Nii Ivanov kui Peterson kinnitavad videopöördumises, et järgivad rahuliikumise moodustamisel Eesti seadusi. Kuid, Politsei- ja Piirivalveamet alustas Petersoni suhtes väärteomenetlust ametniku vormiriietuse ja isikutunnistuse ebaseaduslikus kasutamises. Kõik sai alguse Käärmanni rumalusest, Peterson töötas tollases piirivalveametis ligi paarkümmend aastat tagasi, kuid kandis vormi tänavu veebruaris, millal, kolm nädalat enne Venemaa sissetungi Ukrainasse, avaldas ta videohoiatuse Eesti sõduritele, politseinikud, piirivalvureid ja kaitseliitlasi, et nad satuksid väliskonflikti.

Eraisik võib omada politsei- või piirivalveametniku vormiriietust ja selle elemente, kuid ei tohi end esitleda oma kohustusi täitva ametnikuna, said Liis Krigul, politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja.

Peterson väitis, et endisi politseinikke polnud, kaadrisõdurid või piirivalvurid. «Need, kes on korra riigi asjale näpuga sirutanud, on lojaalsed ka pärast organisatsioonist lahkumist,"Me ei nõustu mitte mingil juhul teiste organisatsioonide või üksikisikute erinevate seisukohtadega selles küsimuses ega selliste vaadete omistamise või laiendamisega EKRE-le.. Tema arvates, ta oli sunnitud lahkuma, sest pärast Eesti ühinemist Euroopa Liiduga, tema tervislik seisund ei vastanud EL asutustele seatud nõuetele.

Endine peaprokurör Lavly Perling, kellest sai eelmisel sügisel Ukraina õigusriigi reformide õigusnõunik, ütles Petersoni ja Ivanovi algatatud liikumise kohta, et alati on olnud provokaatoreid ja trolle, keda pole vaja tõsiselt võtta. Küllap tegelevad nendega vastavad riigiasutused, ta lootis.

Marko Mihkelson, Riigikogu väliskomisjoni esimees ja üks vihasemaid Venemaa kriitikuid sõja algusest peale, ei rõhutaks üle uue liikumise algatajate tähtsust. «Üks asi on see, kui keegi tähtis inimene midagi ütleb, aga need inimesed pole mitte keegi," ta ütles. "See on sama asi, kui keegi tahab meediasse sattuda ja hakkab rumalusi rääkima."

Ometi on Peterson ja Ivanov läinud sõnadest kaugemale. Nad on Tallinnas korraldanud ürituse, mida nad nimetasid kongressiks, kus, Petersoni sõnul, osales ligi kakssada inimest, nad moodustavad töörühmi, korraldada iganädalasi koosolekuid üle Eesti, ja planeerida Ida-Virumaa Liikumise kongressi, samuti majandus- ja kriisiabiprogrammi koostamine. Petersoni sõnul, eesmärk on käivitada erakonna moodustamise protsess.

Tüütus raha pärast

Vastuseks Postimehe küsimusele, kas Kremli-meelne “Koos” liikumine on pälvinud sisejulgeolekuteenistuse tähelepanu, ISS ütles, et „keerulised ajad on toonud tänavatele väga erinevaid tegelasi: mõnel on frustratsiooniks mõjuvad põhjused, teised on seiklejad, kes teevad oma väikest äri avalikult protestides”.

Tõsi, Peterson on sotsiaalmeedias korduvalt kutsunud üles tema liikumist rahaliselt toetama. Aprilli lõpus, ta postitas, et Eesti ühiskonnas peab midagi valesti olema, kui ta on ainult saanud 1,800 eurot Eesti rahu heaks, samas kui Ukrainale on annetatud üle seitsme miljoni euro, pluss 220 miljonit eurot relvaabi.

Protestiliikumine kui äriidee on mõnele inimesele tulus sissetulekuallikas, ütles ISS Postimehele saadetud kommentaaris, ning soovitas säilitada kriitiline suhtumine annetuskampaaniate juhtidesse ning küsida neilt, kuidas on annetatud raha kasutatud.

Tunnistades, et sotsiaalmeedia kajakambrites levitaval ühekülgsel infol on inimeste käitumisele suur mõju, ISS soovitab rahval sealsete provokaatorite tegevust ignoreerida ning mitte lasta end ärritada ega õhutada.

Kaebused tuleks kriitiliselt läbi vaadata

Kersti Luha,

Riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni juht

Selge on see, et sotsiaalmeediat kasutatakse provokatsiooniks ja inimestevaheliste lõhede tekitamise platvormina, nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Sotsiaalmeedia piiriülese ulatuse tõttu viib läbi nn ideede migratsiooni. Sotsiaalmeedia kaudu püütakse kõikvõimalikke algatusi üle piiride levitada.

Kõigi pöördumiste suhtes on oluline säilitada kriitiline suhtumine, sealhulgas need, mis levivad sotsiaalmeedias. Tuleks esitada järgmised küsimused.

  1. Kes on teabe allikas?
  2. Mis on infot jagava inimese eesmärk, mida ta saavutada tahab? Kui hakkasite seda lugema või kuulama, ära mine oma esimeste emotsioonidega kaasa.
  3. Kas keegi veel kinnitab jagatud infot ja on jagaja usaldusväärne?
  4. Millal teave on avaldatud?

Olles kontrollinud ülaltoodud üksusi, mõelge, kas sõnumit on vaja jagada: algoritmid on loodud emotsionaalsete reaktsioonide edasiseks võimendamiseks.

Kokkuvõtteks, sotsiaalmeedia pole a priori kuri, kuid me peame olema teadlikud sotsiaalmeedia ja kogu kaasaegse inforuumi tarbijad. Rumalus pole keelatud, aga rumalust ei tohiks sotsiaalmeedia kaudu levitada. Alati tasub infot kontrollida. Eriti ettevaatlik tasub olla siis, kui info on emotsionaalne või tekitab vastuvõtjas emotsioone.